Wszywka alkoholowa wspomaga osobę w wygraniu walki z chorobą alkoholową Choroba ta rozwija się etapami. To proce, który u jednych trwa krócej zaś u innych zdecydowanie dłużej. Uzależnienie od alkoholu każdego dnia zabiera kolejna cząstkę życia człowieka. Wraz z rozwojem choroby, jednostka traci kontrolę nad własnym życiem. Nie ma poczucie własnej wartości, sprawstwa czy decyzyjności. To bardzo często czas, w którym osoba ta ma problemy zdrowotne wynikające z nadmiernego spożywania alkoholu, problemy finansowe, mieszkaniowe i nie ma nikogo bliskiego. Dlatego jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy masz problem z alkoholem, to zgłoś się do specjalisty już dziś.
Spis treści
Dla kogo przeznaczony jest Esperal?
Esperal Bydgoszcz przeznaczony jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby móc przyjąć wszywkę alkoholową należy wyrazić świadomą i samodzielną zgodę na zabieg oraz mieć ukończone osiemnaście lat.
Osoby uzależnione bardzo często obawiają się, że lekarze w szpitalu podadzą im Esperal bez ich wiedzy i zgody. Zgodnie z obowiązującym prawem w naszym kraju takie działanie są nielegalne i niemożliwe.
Stosowanie Esperalu zaleca się osobom, które podjęły już decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu oraz zmianie swojego życia. Potrzebują one dodatkowego wsparcia i motywacji, aby wytrwać w swojej decyzji.
Jak długo działa Esperal?
Esperal działa do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika z indywidualnych cech jednostki oraz jej metabolizmu. Należy pamiętać jednak, żę przez cały ten okres, wszywka alkoholowa działa z takim samym natężeniem. Oznacza to, że Esperal wywoła identyczne objawy po spożyciu alkoholu zarówno w pierwszym miesiącu działania wszywki alkoholowej oraz ostatnim. Jeśli pacjent chce to po skończonym leczeniu można powtórzyć zabieg wszywki alkoholowej. Warto rónież pamiętać, że wszywkę alkoholowa można usunąć z organizmu w każdej chwili wykonując zabieg chirurgiczny.
Jak przygotować się do zabiegu podskórnego podania Esperalu?
Zabieg ten nie wymaga szczególnego przygotowania się przez pacjenta. Należy pamiętać jednak o dwóch podstawowych zasadach, których złamanie skutkować będzie przełożeniem terminu zabiegu.
- Należy zachować stan trzeźwości w dniu zabiegu
- Nie wolno spożywać alkoholu dzień przed oraz w dniu zabiegu
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Jego celem jest zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu, jego schorzeń oraz przyjmowanych leków. Wywiad ten musi wyeliminować również występowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli pacjent kwalifikuje się na zabieg to lekarz wyznacza jego termin.
Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Jego zastosowanie gwarantuje jednostce brak dolegliwości bólowych oraz komfort zabiegu. Warto również pamiętać, że jest to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg. Podczas zabiegu używane są sterylne narzędzia. Przeprowadza go doświadczony lekarz chirurg. Po podaniu znieczulenia specjalista chirurg nacina skórę pacjenta na mięśniu pośladkowym. Lekarz stara się zrobić jak najmniejszą bliznę. Umożliwia to podpowięziowe podanie od ośmiu do dziesięciu tabletek, które zawierają substancję czynną. Substancja czynna stale uwalniana jest do organizmu pacjenta. Po zakończonych działaniach, lekarz zakłada pacjentowi szwy. W zależności od pakietu używane szwy są rozpuszczalne albo nierozpuszczalne. W przypadku zastosowania tego drugiego rodzaju, pacjent musi zgłosić się na ściągnięcie szwów po upływie od dziesięciu do czternastu dnia.
Jak postępować po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Po zabiegu pacjent może wrócić do codziennych obowiązków. Zabieg ten nie wymaga okresu hospitalizacji, ani specjalnej rekonwalescencji. Należy stosować się do zaleceń lekarza i odpowiednio dbać o pielęgnację oraz higienę rany. Przez okres około czternastu dni nie zaleca się podejmowania aktywności fizycznej. Wszywka alkoholowa nie wpływa na spostrzeganie, koncentrację czy uważność jednostki. Dlatego osoby posiadające wszywkę alkoholową są w stanie funkcjonować normalnie np. prowadzić auto. Należy uważnie obserwować swój organizm oraz reagować od razu po zauważeniu niepokojących objawów. Niepożądane objawy po zabiegu to: reakcja alergiczna skóry, zakażenie rany, senność, męczliwość, przemijająca impotencja, stany lękowe, stany depresyjne czy schizofrenia. Po zauważeniu u siebie tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Czego nie wolno po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Po zabiegu jednostka nie może spożywać alkoholu. Złamanie tej zasady bardzo szybko przyniesie negatywne konsekwencje. Już niewielka ilość alkoholu spowodować może silny i wielogodzinny ból głowy. Należy pamiętać, że alkohol znajduje się nie tylko w napojach, ale również w produktach spożywczych. Warto wyrobić w sobie nawyk uważnego i skrupulatnego czytania etykiet produktów oraz wyeliminowania wszystkich tych, które zawierają alkohol lub są wyprodukowane na bazie alkoholu lub octu. Najczęściej alkohol w produktach spożywczych spotkać można w cukierkach, ciastach czy sosach. Należy uważać również na stosowane kosmetyki. Tutaj również zaleca się uważne czytanie etykiet oraz eliminację wszelkich kosmetyków, które zawierają alkohol. Zazwyczaj są to balsamy, perfumy, płyn do płukania jamy ustnej. Ich stosowanie może wywołać reakcję chemiczną z lekiem. Osoba, która rozpoczęła terapię Esperalem nie powinna spożywać napojów 0.0%. Nie zawierają one alkoholu jednak ich konsystencja, zapach, smak czy kolor są bardzo podobne. Produkty te są substytutem alkoholu co może zachęcić osobę uzależnioną do spożywania tej substancji.
Co się stanie gdy pacjent się napije podczas terapii Esperalem?
Osoba, która złamie zakaz spożywania alkoholu i skosztuje tej substancji bardzo szybko poczuje negatywne konsekwencje swojego czynu. Jednostka już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu odczuwać będzie silny ból głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunkę, kołatanie serca, przyśpieszoną akcję serca, skoki ciśnienia, potliwość, zmiany temperatury ciała, zaczerwienienie skóry twarzy, uczucie lęku, uczucie niepokoju, drgawki, drżenie mięśni, ogólne osłabienie organizmu i inne. Objawy te mogą nieprzerwanie utrzymywać się do kilkunastu godzin. Są bardzo silne, frustrujące i wyrządzają mnóstwo cierpienia osobie uzależnionej od alkoholu.
Im większa dawka spożytego alkoholu tym dłużej utrzymujące się i silniej występujące objawy zatrucia alkoholowego. Znaczne spożycie alkoholu naraża jednostkę na poważne i nieodwracalne zmiany w organizmie. Mowa tutaj między innymi o marskości wątroby. W przypadku znacznego spożycia alkoholu jednostka może doświadczyć również zapaści lub zgonu.