Strona głównaWiadomościPieniądze w ramach odszkodowania za przestój ekonomiczny.

Pieniądze w ramach odszkodowania za przestój ekonomiczny.

Przez Redakcja

-

Pieniądze w ramach odszkodowania za przestój ekonomiczny. „Koronawirusowe” może wynosić nawet 2000 złotych, jednak nie każdemu się należy. Przedstawiamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać świadczenie i jaka będzie jego wysokość. Pieniądze będą jednorazowo wypłacone przez ZUS. Mają one pomóc osobom, które przez pandemię koronawirusa znalazły się w naprawdę ciężkiej sytuacji. Nie każdemu jednak się należą. Żeby je dostać, trzeba spełnić odpowiednie warunki. Przyczyną tego „odszkodowania” jest przestój ekonomiczny, który spowodowała pandemia. Wielu zastanawia się, ile będzie ono wynosiło. Wypłacone wynagrodzenie będzie dla niektórych osiągało wartość nawet 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli aktualnie 2180 złotych brutto.

Nie każdemu należą się te pieniądze. Dotyczy to jedynie osób, które są samozatrudnione, bądź zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Jeśli ktoś rozlicza się w formie karty podatkowej, jego odszkodowanie będzie wynosiło zaledwie 50% minimalnego wynagrodzenia. Jeśli przychód danej osoby nie przekroczył 1300 złotych brutto, to dostanie świadczenie w wysokości sum wynagrodzeń z tytułu umów. Przykładowo, jeśli ktoś ma dwie umowy po 250 złotych, dostanie 500 złotych świadczenia.

Jednorazowe wypłacanie świadczeń postojowych skierowane jest do samozatrudnionych i zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, ale nie do wszystkich. Osoby samozatrudnione, które chcą otrzymać pieniądze, muszą spełnić następujące warunki. Przychód, który uzyskały w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe, musi być minimalnie 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie może być wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Działalność, w której jest zatrudniony, musi być zarejestrowana przed 1 lutym 2020, ale może być zawieszona po 31 stycznia 2020.

Z kolei osoby zatrudnione na umowie muszą posiadać umowę zawartą prze 1 lutym 2020 roku. Przychód osób posiadających umowę nie może przekraczać 300% przeciętnego wynagrodzenia w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku.

Aby otrzymać „koronawirusowe” pieniądze musisz złożyć wniosek o świadczenie postojowe do ZUS najpóźniej 3 miesiące od miesiąca, w którym będzie zniesiony stan epidemii.

Oceń artykuł: Pieniądze w ramach odszkodowania za przestój ekonomiczny.
Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne WPisy