Kiedy Są Imieniny Barbary?

Jest kilka różnych nazw dnia świętej Barbary, patronki górników. Ten artykuł przybliży Ci różne daty tego szczególnego dnia.

Historia świętej Barbary

Historia świętej Barbary jest kwestionowana zarówno przez historyków świeckich, jak i kościelnych. Jednak jej cześć była kontynuowana przez wieki. Na przykład jej wizerunek przez długi czas zdobił magazyny prochu i arsenały. Jej święto było włączone do rzymskokatolickiego kalendarza liturgicznego do 1969 roku, kiedy to papież Paweł VI usunął je z niego.

Święta Barbara urodziła się w Heliopolis w Fenicji w III wieku. Jej ojciec, Dioscorus, był bogatym właścicielem ziemskim i poganinem. Po śmierci jej matki postanowił poświęcić się swojej córce.

Jako dziecko Barbara zastanawiała się, kto stworzył świat. Wierzyła, że żaden pogański bożek nie mógł go stworzyć. Ponadto chciała wiedzieć, co jest przyczyną powstania wszechświata.

Starsza Barbara patronką górników

Patronką kopalń jest święta Barbara. Była ona wczesnochrześcijańską męczennicą. Jej historia zainspirowała górników do oddawania jej czci. Dzień jej święta jest obchodzony przez wielu ludzi, szczególnie tych z branży górniczej.

W dawnych czasach nagrody i przywileje związane z górnictwem były ogromne. Węgiel był bardzo ceniony w czasach komunizmu. Ale ryzyko z nim związane było również wysokie. Oprócz tego, że był ważnym źródłem paliwa, stanowił też lukratywny handel. W przeszłości owoce górnictwa były wykorzystywane do upiększania domu.

Święta była również kojarzona z błyskawicami i grzmotami. Szczególną cześć oddawali jej katolicy wykonujący niebezpieczne zawody, w których grozi im nagła śmierć z użyciem przemocy.

Relikwie świętej Barbary

Święta Barbara, dziewica męczennica, jest chrześcijańską świętą obchodzoną 4 grudnia. Jest jedną z czternastu Świętych Wspomożycieli. Jest wczesną świętą Kościoła prawosławnego. Żyła w czasach panowania Maksymiana. Jest czczona jako patronka artylerzystów i strażaków.

Święta Barbara urodziła się w III wieku w Heliopolis w Egipcie. Jej ojcem był bogaty poganin o imieniu Dioscorus. Był oddany swojej jedynej córce.

Barbara praktykowała chrześcijaństwo w tajemnicy. Kiedy ojciec prosił ją, by go okłamała, nie zrobiła tego. Jej matka później zmarła. Barbara mieszkała więc z ojcem. Ojciec próbował ją zmusić do rezygnacji z życia, sprawiając, że była głodna i bijąc ją. Jednak ona nie chciała być mu posłuszna. Zaczęła modlić się do swojego Niebieskiego Oblubieńca. Wierzyła w Trójcę Świętą.

Dzień Świętej Barbary w Polsce

Dzień Świętej Barbary to święto obchodzone w kilku krajach. Przypada na czwarty dzień grudnia i upamiętnia dzień, w którym ojciec świętej Barbary został zabity przez piorun.

Tradycja obchodzenia Barbórki rozprzestrzeniła się w całej Europie. Jest szeroko obchodzony w Austrii, Niemczech, Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, Czechach i Polsce.

Dzień ten jest często związany z modlitwami w kościołach za górników i innych ludzi pracujących w podziemnych kopalniach. Świętu towarzyszą zazwyczaj uroczyste zloty górnicze. Odbywają się one w galowych mundurach, a górnicy maszerują po swoich dzielnicach.

Główne obchody Barbórki odbywają się na Śląsku, w Polsce, gdzie jest duży przemysł górniczy. Oprócz tradycyjnych uroczystości odbywają się tam specjalne spotkania, koncerty i marsze.

Dzień św. Barbary w Libanie

Obchody dnia św. Barbary, święta chrześcijańskiego, są ważną libańską tradycją. Święto to jest podobne do Halloween. Podczas tego święta dzieci przebierają się w kostiumy, noszą derbaki i chodzą od drzwi do drzwi zbierając smakołyki.

Istnieje kilka regionalnych wersji historii o świętej Barbarze. W Libanie święto nazywa się Eid el Barbara. Różne grupy chrześcijan obchodzą ten dzień, na przykład Libańczycy, Jordańczycy i greccy ortodoksi.

Głównym elementem festiwalu jest przygotowanie i spożywanie tradycyjnego deseru Burbara. Jest to rodzaj dania z gotowanych ziaren jęczmienia i rodzynek. Inne specjalne potrawy to atayef, czyli mieszanka ciasta wypełniona mielonymi orzechami włoskimi. Innym tradycyjnym przysmakiem jest maakaroun, semolina w kształcie palca pokryta syropem cukrowym.

Dzień Świętej Barbary na Ukrainie

Dzień Świętej Barbary jest obchodzony 4 grudnia w wielu częściach świata, chociaż oficjalną datą jest 4 grudnia. W Polsce święto świętej Barbary obchodzone jest 4 grudnia i znane jest również jako Barbórka.

Na Bliskim Wschodzie świętą obchodzi się 17 grudnia. Legenda mówi, że panna Barbara była piękną córką pogańskiego bogacza. Kiedy ojciec zamknął ją w wieży, modliła się dużo do bogów i dzięki temu udało jej się uciec. Mówi się, że jej modlitwy stworzyły okno w ścianie wieży.

Jest wiele odmian tej legendy. Niektórzy uważają, że Barbara uciekła przed Baalbekiem, pogańskim królem. Inni uważają, że przebrała się, by uniknąć rzymskich prześladowań.


Oceń: Kiedy Są Imieniny Barbary?

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:7